Furiozan finiš Konstantina, pala Vojvodina

Niš 06.12.2015.

Teška, ali zaslužena pobeda Konstantina! Vojvodina je pokazala da nikako nije tim za potcenjivanje, punih 36 minuta bila je u rezultatskom egalu, a onda su, u poslednja četiri minuta, Nišlije načinile seriju 11:2 i stigle do devete prvenstvene pobede, pete u nizu.

Vujčić u “obruču” Gudžića, Ostojića i Vitkovića (foto: Miroslav Lavrenčić, “Narodne novine”)

Sada im je, za plasman na Kup Koraća, dovoljna jedna pobeda u naredne dve utakmice.

Nišlije su previše komotno počele duel, naročito u odbrani. Nije bilo prepoznatljive oštrine u defanzivnoj postavci niškog tima, nijedan poen iz kontre Nišlije nisu postigle u prvih šest minuta, a sa druge strane, Vojvodina je vešto koristila svaku “rupu” u odbrani domaćeg tima, a bilo ih je, i u 6. minutu Novosađani su poveli 16:11, kada je Cvetković zatražio tajmaut.

No, nije se mnogo toga bitnog promenilo ni u narednim minutima, gosti su se razigrali, poveli 20:12, a tek u poslednjih minut i po niški tim je malo jače pritisnuo u odbrani, dovoljno samo za 20:25 na kraju prvog kvartala, u kojem je Vojvodina šutnula čak 10 trojki, a pogodila tri.

Na početku druge četvrtine, Nemanja Gudžić je borbenošću pokazivao saigračima smer u kojem treba da se igra. Bacao se kapiten za svaku loptu, stigao da udari rampu u kontri rivala, pogađao je sa linije 6.75, a Nišlije su stigle do 25:27. No, i dalje to nije bio onaj Konstantin kakvog smo očekivali. Marko Cvetković je rotirao, pokušavao da u igru svog tima ubaci što više krvnih zrnaca i niški tim je najzad poveo na 3:52 do kraja poluvremena, nakon ofanzivnog skoka Vitkovića-34:33.

Ipak, anemija u igri Nišlija nije bila potpuno izlečena. Šajin i Popović, pa potom i Vujičić koriste dekoncentraciju domaćih igrača, gosti su u poslednjih minut i po ušli sa prednošću od pet poena. Tada je Konstantin najzad vezao dve dobre odbrane, poenima Stojačića i Đorđevića iz kontranapada Nišlije stižu do 40:41. Ipak, Zare Popović se potrudio da dobra igra Voše u prvom poluvremenu ipak bude krunisana vođstvom, na odmoru-40:43.

Sa znatno više energije Konstantin je ušao u nastavak utakmice. Trojkom Đorđevića i lepim pivotiranjem Tasića Nišlije su povele 45:43, ali Vojvodinu je sada bilo teško izbaciti iz ritma. Odmah su uzvratili Novosađani trojkom Jovišića, nadovezao se i Šajin, gosti su igrali veoma, veoma dobro i ponovo preokrenuli na 54:57.

Cvetković je tada bio primoran da u igru uvede i “rovitog” Vladu Veličkovića ne bi li pronašao dobitnu kombinaciju. Usledila su četiri poena Đorđevića za 58:57, ali uzvratili su Đurović i Šajin iz ofanzivnog skoka, prednost je prelazila sa jedne na drugu stranu. Đorđević je bio taj koji je u Konstantinu preuzimao odgovornost u napadu, vezao je osam poena, a Veličković prelepim ulazom donosi Nišlijama 66:65 na kraju treće deonice.

Vojvodina nikako nije imala nameru da ustukne. Đurović je vezao pet poena za 66:70, ali Nišlije su tada popravile svoju defanzivu, Gudžić je odgovorio dobrom igrom pod košem, pa su Novosađani zatražili tajmaut pri rezultatu 72:72. Ispostavilo se, pravi potez gostiju, koji su potom načinili 5:0 i poveli 77:72, pa je i Cvetković morao da reaguje minutom odmora, na 5:30 do kraja.

Usledilo je niških 5:0 za egal na semaforu, na 4 minuta do kraja bilo je 79:79. A onda, posle ofanzivnog skoka Vitkovića, Tasić polaže loptu u koš, Nišlije su stegle u odbrani i odmah je stigla nagrada i u napadu. Vitkoviću se “udavila” trojka, Tasić zakucava iz kontre i na 2:04 do kraja Konstantin je poveo 86:79. Usledila je rampa Gudžića na Brankoviću, a onda Tasić sjajno asistira Đorđeviću, koji stavlja tačku na meč. Na kraju, Konstantin je slavio sa 90:81, muka se na kraju ipak isplatila…

Cvetković: Opet toplo-hladno!

Posle meča, trener Konstantina Marko Cvetković bio je samo delimično zadovoljan. Šta više, u njegovom izlaganju više je bilo kritike, nego satisfakcije izborenom pobedom:

– Znali smo da su u nezavidnoj situaciji, da su ostali bez trenera i da nije igrao Kokanović, koji je značajan u njihovoj rotaciji, ali pošteno su nas namučili i moram iskreno da čestitam momcima iz Vojvodine na odnosu prema igri. Sad, ima u svemu ovom što ste videli večeras i neke moje krivice, jer sam pokušao da, nekom promenom odbrane na početku, olakšam svojim igračima, ali nisam uspeo. Od početka utakmice nismo imali potrebnu energiju i na kraju umalo nam se to nije obilo u glavu. Sreća naša pa nije, mada je možda bilo bolje da smo izgubili, jer bismo se, možda, uzeli u pamet. Opet igramo po principu toplo-hladno i mene to, kao trenera, strašno nervira, jer mi je, više od nekih ciljeva, važnije da mi ekipa na terenu izgleda kako treba. I kada nam nije dan i kada jeste! Plan za ovaj meč, bez potcenjivanja protivnika, bio je da svi igrači dobiju neku šansu i da maksimalno poštedim i Veličkovića i Đorđevića, koji su “načeti” povredama, ali dešavanja na terenu su bila takva da to nisam mogao da uradim. Ostojića nisam puno koristio, jer ne može da igra u ovoj njihovoj postavci gde svi šire igru i dolaze do otvorenih šuteva, koje su i ovako imali, zbog našeg lošeg pristupa u odbrani. Na posletku, još jedna pobeda nas deli od Kupa i nadam se da ćemo u poslednja dva kola polusezone uspeti da stignemo do cilja – rekao je Cvetković novinarima posle meča.

konstantinokk.rs

KOŠARKAŠKA LIGA SRBIJE: KONSTANTIN – VOJVODINA 90:81 (20:25, 20:18, 26:22, 24:16)

Niš, 5. decembra. Hala Čair. Gledalaca: 600. Sudije: Nešković (KV), Stefanović (KV), Kovačević (UŽ). Trojke: Konstantin 33% (7/21), Vojvodina 26% (7/27). Dvojke: Konstantin 65% (31/48), Vojvodina 68% (28/41). Sl.bacanja: Konstantin 70% (7/10), Vojvodina 44% (4/9). Skokovi: Konstantin 35 (21-14), Vojvodina 30 (18-12). Asistencije: Konstantin 16, Vojvodina 9.

KONSTANTIN: Veličković 4, Babović, Đorđević 17 (4 sk), Mladenović, Vitković 13 (10 sk), Stojačić 5 (5 as), Ostojić 4, Tasić 22 (4 sk, 3 as), Savić 4 (4 sk), Stojanović 2, Stanković, Gudžić 19 (9 sk).

VOJVODINA: Jovišić 16 (5 sk), Kokanović, Janković, Šućov, Šajin 21 (7 sk), Rakita, Vujčić 6, Radenović, Đurović 15 (4 sk), Popović 17 (6 sk), Branković 6 (5 sk), Vrbaški.